'> Havadan Drone Çekimi - Drone Adana - Adana Drone

İçindekiler Tablosu

Adana Drone

Kolaylıkla Uçurabilir Miyim?

Size karşı tamamen içten olacağım. Orta ve Üst seviye makinelerin kullanımı oldukça basit ve tehlikesiz. Yalnızca coşkunuzu yenmeniz ve hakimiyetlere alışmanız azıcık zaman alıyor. Aksi halde zati havada statik kalıyorlar ve bir huysuzluk gidişatında GPS müşterileri sayesinde size geri dönüyorlar.

Satın aldığınız modele göre çarpışma sensörleri ile donatılmış biçimde geliyorlar. Ancak bu sensörler dikkati elden vazgeçmeniz anlamını taşımıyor. Yansıtıcı yüzeyler, ip ve tel gibi ince objeleri algılayamıyorlar.

Ayırca hava şartlarına da dikkat etmek gerekiyor. Yağmurlu havalarda uçurmamanız gerekiyor. Her ne kadar rüzgar mukavemetleri oldukça yüksek ve rüzgara karşı stabilite sağlayarak uçabilseler de, çok şiddetli rüzgarda kullanılması önerilmiyor.

Türkiye’de Drone Uçurabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Adana Drone Bunun için sahip olduğunuz drone hobi düzeyine bir drone ise İHA0 olarak belirlenen kategoriye bağlısınız demektir. Kurallara göre bu kategoride yer alan drone’lar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne İnternet Sitesi üzerinden (http://iha.shgm.gov.tr/index.html -Yenileme nedeniyle şu aralar kapalı) Kayıt Ettirilmek zorundadır. (Detaylı bilgi için: İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı, Madde: 11)

Ayrıca: Genel Müdürlükten alınan kayıt/kimlik numarası, Hava aracına ait tüm bilgiler ve Uçuş kayıtlarını yanınızda bulundurmak, Kayıt kodunu İHA ve Kontrol cihazının üzerinde bulundurmak ve istenildiğinde yetkililere sunmak zorundasınız. (Detaylı bilgi için: İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı, Madde: 11)

Ayrıca eğer Drone’unuzu ticari faaliyetlerde kullanacaksanız, Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası da aranan şartlardan. Zaten Drone operatörü olarak, üçüncü şahıslara vereceğiniz zararlardan mesul olduğunuzu söylememe gerek yok. (Detaylı bilgi için: İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı, Madde: 10)

Drone’unuzu kalabalık alanlar, havaalanı yakınları, askeri bölge gibi uçuşa yasak bölgeler haricinde rastgele bir izine tabi olmadan uçurabilirsiniz. Kalabalık alanlar için ise, uçuştan en az 5 gün evvel Genel Müdürlük fotoğrafı internet sitesinden Uçuş İzin Arz Formunu doldurmalısınız


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir